W miniony weekend odbył się Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego. Od wczoraj to nie tylko pierwsze w roku zawody, wchodzące w skład Korony Ultramaratonów Polskich, ale również pierwszy w historii bieg w ramach cyklu Ultra Cup Poland. Trailowa Liga Mistrzów? Polska odpowiedź na Ultra-Trail World Tour? Przeczytajcie i przekonajcie się sami, czym jest Ultra Cup Poland!
Pomysł zrodził się w głowie Krzysztofa Gajdzińskiego już wiele miesięcy temu, ale musiał odczekać swoje, dojrzeć. Dziś powstanie Ultra Cup Poland to już oficjalna wiadomość – dyrektor Łemkowyny ogłosił ją w miniony piątek podczas Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego, biegu otwierającego tę bezprecedensową na naszych szlakach zabawę.
ULTRA CUP POLAND
- 4 imprezy
- 10 biegów
- 1081 km tras
- Tysiące biegaczy
Oprócz ZUK-a Ultra Cup Poland tworzą: Biegi w Szczawnicy, Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich oraz Łemkowyna Ultra-Trail. Cztery imprezy (odbywające się w cztery różne pory roku), w sumie dziesięć biegów na dystansach 50 km+ oraz tysiące uczestników, biorących udział w zabawie.
BIEGI ULTRA CUP POLAND 2018
PUNKTACJA
Zasady punktowania w Ultra Cup Poland są proste – za 1. miejsce open w każdej z ww. imprez otrzymuje się 300 punktów, a za każde kolejne o 1 punkt mniej. Oznacza to, że np. za 10. pozycję wzbogacamy się o 290 pkt., a za miejsce nr 200 o 100 pkt. Zasada ta zmienia się dopiero od miejsca 300., poniżej którego, każdy kto ukończy bieg, dostaje 1 punkcik. Aby być sklasyfikowanym w całym cyklu, należy ukończyć minimum 3 biegi. Jeśli ukończymy więcej, liczą się 3 najlepsze wyniki w jednym sezonie. Maksymalnie można uzyskać w końcowej klasyfikacji 900 punktów, a minimalnie 3 punkty.
- 300 punktów za zwycięstwo
- Minimum 3 UKOŃCZONE biegi zaliczają cykl
- Do klasyfikacji wliczają się 3 NAJLEPSZE wyniki
GENEZA ULTRA CUP POLAND
UCP to bezprecedensowy cykl na trailowej mapie Polski. Wspólna inicjatywa organizatorów: ZUK-a (w tym przypadku organizatorek – Agi Korpal i Ani Kautz), Biegów w Szczawnicy (Kuby Wolskiego, Elizy Czyżewskiej oraz Bartka Ciesielki), DFBG (Piotrka Hercoga) oraz Łemkowyny (Krzysztofa i Gabrieli Gajdzińskich) wynika z podobnej filozofii organizacji biegów oraz ze świadomości, że w grupie siła. Bo UCP to nie tylko wspólna tabelka z wynikami, ale przede wszystkim wspólna wizja rozwoju i wspólny cel, by razem promować polskie ultra za granicą.
- Wspólna tabela wyników
- Wspólna filozofia organizacji
- Wspólna wizja rozwoju
- Wspólne cele
CELE
Ultra Cup Poland to nie tylko czterej organizatorzy, ale przede wszystkim tysiące biegaczy, uczestniczący w ich biegach. Jednym z celów nowego cyklu jest zaproponowanie im nowej motywacji, by z jeszcze większym sercem przedzierali się przez śniegi Karkonoszy, pienińskie skały i łąki, bezkresne przestrzenie Kotliny Kłodzkiej czy błota Beskidu Niskiego. Jednak oprócz zabawy, organizatorów-założycieli napędza również chęć pokazania polskiego ultratrailu w świecie. Ma w tym pomóc spójna komunikacja, wspólna promocja za granicą (bezpośrednia na expo największych imprez oraz pośrednia – poprzez prezentowanie cyklu w światowych mediach) oraz nagrody pieniężne i rzeczowe dla najlepszych zawodników i zawodniczek Ultra Cup Poland.
- Zabawa poprzez rywalizację
- Spójna komunikacja
- Promocja na zagranicznych biegach
- Promocja w zagranicznych mediach
- Atrakcyjne nagrody dla uczestników
DROGA ROZWOJU
Sezon 2018 będzie dla Ultra Cup Poland poligonem doświadczalnym, szansą na sprawdzenie, co działa dobrze, a co wymaga poprawek. Jednak – jak podkreśla pomysłodawca cyklu Krzysztof Gajdziński – formuła Ultra Cup Poland jest otwarta i wszelkie propozycje ulepszeń zostaną rozważone. Pod warunkiem jednak, że będą szły w parze z naczelną zasadą UCP. A jest nią Team Spirit, duch zespołowości!
Więcej informacji o cyklu na www.ultracuppoland.pl
***
Przeczytaj również o KORONIE ULTRAMARATONÓW POLSKICH