Redakcja KR

Trzej muszkieterowie i d’Artagnan, czyli Hoka One One A.D. 2018

Polska, 05.04.2018

W ciągu 2 lat, od kiedy Hoka pojawiła się na naszym rynku, z mało komu znanej firmy „dziwadła”, stała się jedną z najchętniej kupowanych marek w Polsce. Spora w tym zasługa biegających w butach na „słoninie” zawodników ultra. To oni pomogli wejść Hoce na wyższy poziom i pokazali, że w nieszablonowym, kolorowym obuwiu można nie tylko efektownie wyglądać, ale i efektywnie biegać. Najlepszym potwierdzeniem są sukcesy Patrycji Bereznowskiej, Edyty Lewandowskiej, Przemka Sobczyka czy całego zespołu Salco Garmin Team z Bartoszem Gorczycą i Łukaszem Saganem na czele. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zapytali, co o nowych modelach „poduszkowców” sądzą ci, którzy pokonali w nich najwięcej kilometrów!

Zdjęcie główne: World Marathon Challenge

HOKA ONE ONE Speedgoat 2

OPIS PRODUCENTA

Najbardziej ceniony i najlepiej sprzedający się trailowy model w ofercie Hoka One One. Niezwykle lekki, cechujący się świetną dynamiką i wytrzymałością, zaprojektowany został myślą o najbardziej wymagających, górskich biegach. Doskonałą amortyzację i odporność na wstrząsy zapewnia gruba, niemal 3 cm, warstwa pianki Eva. Pełną przyczepność do wymagającego podłoża - takiego jak skała, kamienie czy szutry - gwarantuje podeszwa Vibram® MegaGrip. Zaledwie 5 mm drop, dodatkowo sprzyja komfortowi na trasie, sprawiając, iż w butach biega się naturalnie. Zmianie w stosunku do wcześniejszej wersji uległa cholewka - poszerzona w kluczowych miejscach, lepiej oddychająca i z dodatkowo wzmocnioną siateczką.

Waga pary: 592 g - model męski w rozmiarze 42 2/3, 474 g - model damski w rozmiarze 38 2/3

OPINIA ULTRASÓW

Michael Wardian: The SpeedGoat 2 is a full on impressive shoe. Light, fast, responsive with vibram soles with grippy lugs. The redesigned forefoot allows for spacious comfort. I use the SpeedGoat for any distance from 5K to 400K.

Przemek Sobczyk: Nową odsłonę Speedgoata testuję od jesieni, i zaobserowałem, że znacznie poprawiono tu cholewkę względem pierwszej wersji. Dzięki temu jest teraz bardziej stabilnie, a podeszwa trzyma najlepiej ze wszystkich. To mój nr 1!

Tomasz Świderek: Najbardziej uniwersalny i wygodny but jaki miałem na stopach. Z wyglądu niby niewiele różni się od Mafate, ale jest zdecydowanie bardziej dopracowany. Świetnie dopasowany do stopy, ma dosyć wąskie kopyto. Umożliwia stopie pracę. Dobra trakcja, super amortyzacja. Z minusów, ale takich „na siłę” – raz w nim podkręciłem stopę na zbiegu i okazuje się, że dźwignia jest spora, trzeba być skupionym. Na szybkie treningi wybieram coś lżejszego (np. Hoka Speed Instinct albo Inov-8 X-talon), a na błotnistą wersję np. Łemkowyny wziąłbym raczej Mudclaw’y.

 

HOKA ONE ONE Clifton 4

OPIS PRODUCENTA

Flagowy model buta na długie, asfaltowe dystanse w wyrafinowany sposób łączy w sobie szybkość, lekkość oraz osławiony komfort, znany z poprzednich wersji buta. Niemal symetryczny profil Meta-Rocker wspomaga bieganie „ze śródstopia” i szybsze przetaczanie stopy, a niski, 5 mm drop zapewnia naturalne ułożenie stopy podczas biegu. Mocną stronę Cliftona 4 stanowi siatkowana cholewka o bezszwowej konstrukcji - w stosunku do wcześniejszych wersji miększa i lepiej oddychająca, a zarazem bardziej wytrzymała, do tego z lepiej dopasowującym się zapiętkiem. Niewątpliwy atut Cliftona 4 stanowi zewnętrzna podeszwa ze specjalnie zaprojektowanym bieżnikiem, który - dzięki optymalnie rozmieszczonej gumie - zapewnia świetną przyczepność na twardej i płaskiej nawierzchni.

Waga pary: 512 g - model męski w rozmiarze 42 2/3, 422 g - model damski w rozmiarze 38 2/3.

OPINIA ULTRASKI I ULTRASÓW

Patrycja Bereznowska: Początkowo „czwórka” wydawała mi się ciężka, sztywna, ale też robiła wrażenie solidniejszej i bardziej wytrzymałej na zużycie od poprzedniej generacji. Pierwsze sceptyczne wrażenie stopniowo znikało, a po biegu 48 h poczułam sie w nich pewnie i teraz są to moje ukochane buty na asfaltowe biegi 24 i 48 h. Dały rade w Grecji dwukrotnie. Najpierw podczas Spartathlonu, który ukonczyłam tylko z malutkimi pęcherzami na palcach, a potem dokładnie z jednym pęcherzem ukończyłam dwie doby zmagań w Atenach. To solidny (ale wciąż lekki) but do długich zadań specjalnych.

Michael Wardian:  The Clifton is a cushioned mid-weight road shoe with minimal traction and great response and ride. The ride is firmish but not too overly harsh and I love the fell of the Clifton. They are well built, fairly priced and an overall solid shoe for mid-long distances and training and racing. The Clifton is very versatile and I like it on roads and trails.

Przemek Sobczyk: Trzeba też mieć buty na asfalt, bo szybkość najlepiej robi się na twardym podłożu. Clifton 4 to but lekki i przewiewny, dynamiczny, dobrze amortyzowany. Zabieram go na szybkie treningi i pewnie na długie wybiegania po twardym też bym go brał, no ale nie biorę bo... nie robię długich wybiegań po twardym!

Łukasz Sagan: Cliftony to dla mnie najlepsze na rynku buty do długich asfaltowych startów ultra. Jest to model bardzo dobrze amortyzowany, a jednocześnie przy takiej ilości amortyzacji bardzo lekki. Pierwsze uczucie, jakie mi towarzyszyło po założeniu na pierwszy trening, to jakbym biegł na poduszkach. Z Cliftonami mam pewność, że mogę wyjąć je z pudełka i od razu pobiec zawody 200 km i wiem, że krzywdy mi nie zrobią. Myslę, że sprawdzą się również dla stóp, które wymagają szerokiej cholewki.

 

HOKA ONE ONE Challenger ATR 4

OPIS PRODUCENTA

Najbardziej uniwersalny model w ofercie Hoki, niekiedy nazywany „Cliftonem trailu”. Jeśli planujesz kupić buty, w którym będziesz mógł z powodzeniem biegać po skałach i nierównej, utwardzonej powierzchni, jak również w lesie, po szutrach i po asfalcie, a nie chcesz wydawać pieniędzy na dwie pary butów, Challenger ATR 4 jest modelem, którego szukasz. Najmocniejsze strony? Świetny stosunek wagi do amortyzacji, wzmocniona, w stosunku do wcześniejszych wersji, poszerzona i lepiej oddychająca cholewka, niezwykle niska waga. Do tego wytrzymała podeszwa ze zróżnicowanym bieżnikiem, umożliwiającym dopasowanie do zmieniającego się podłoża. Jego przednia część posiada 4 mm wypustki, które pozwalają utrzymać się na miękkim podłożu, tylnia z kolei zapewnia stabilizację na asfalcie. Typowa dla Hoki, kołyskowa budowa, z zaledwie 5 mm dropem, zapewniają naturalną pracę stopy w czasie biegu.

Waga pary: 518 g - model męski w rozmiarze 42 2/3, 416 g - model damski w rozmiarze 38 2/3.

OPINIA ULTRASKI I ULTRASÓW

Patrycja Bereznowska: Challenger ATR4 to mój wybór na Ultra Śledzia i Setkę Komandosa. Oba biegi w terenie, ale bez wielkich technicznych trudności, dlatego średni bieżnik sprawdził się idealnie. Oba biegi w śniegu i po lodzie, a ja nie musiałam walczyć o równowagę. W środku komfortowo, gęsta siatka zatrzymuje śnieg, piach i całą resztę na zewnątrz. Solidna podeszwa świetnie izoluje stopę od nierówności, ale też pozwala czuć teren. Lubię ich kolorystykę, można w nich dać ognia!

Michael Wardian: The Challenger ATR is my go to trail shoe at the moment for trails, especially dry and flatter trails. The Challenger ATR is a mid-weight, moderately lugged trail shoe with a firm but cushioned ride. The Challenger ATR is quick, consistent and fun. I really enjoy getting the Challenger ATR on the trails and just hammering. They are up for every challenger and support me, protect me and do everything needed to earn a sport in your shoe rotation.

Przemek Sobczyk: Czekałem na nową odsłonę tego modelu, bo druga generacja była świetnym butem regeneracyjno-treningowym na łatwiejszy teren, np. asfalt i szuter. To taka hybryda prawie na prawie każde podłoże poza błotem. Trzecią odsłoną Challengera byłem zawiedziony, bo już po pierwszej setce pękała cholewka, ale wersja nr 4 to zupełnie inny, dużo lepszy but. 

 

HOKA ONE ONE Arahi 2

OPIS PRODUCENTA

Model dedykowany biegaczom długodystansowym z pronującym typem stopy, dedykowany twardym nawierzchniom i klasyfikowany jako but miejski. W porównaniu do poprzedniej wersji mocno poprawiona została oddychalność buta. Cholewka została stworzona z jeszcze cieńszego i lżejszego materiału, nie tracąc przy tym na wytrzymałości. Biegacz otrzymuje w niej więcej miejsca na stopę i palce. Śródpodeszwa bazuje na innowacyjnym systemie wsparcia J-Frame™, dzięki któremu została wzmocniona pianka EVA, zapewniającą typową dla Hoki, świetną amortyzację. Kołyskowa budowa, związana z zastosowaniem technologii Meta-Rocker i 5 mm drop pozwalają na optymalnie szybkie przetoczenie stopy i jej naturalne ułożenie w czasie biegu. Kluczowy element stanowi wytrzymała podeszwa zewnętrzna, bazująca na bieżniku przystosowanym do utwardzanych, miejskich powierzchni.

Waga pary: 520 g - model męski w rozmiarze 42 2/3, 432 g - model damski w rozmiarze 38 2/3.

OPINIA ULTRASA (A WŁAŚCIWIE JEJ BRAK)

Michael Wardian: I haven't had much experience with the ARAHI 2, as yet but hoping to get to try some soon.

***

Buty marki HOKA ONE ONE są dostępne w salonach sieci SKLEP BIEGACZA w całej Polsce.