Redakcja KR

TOP 5 biegów rozgrywanych w wyjątkowych miejscach w Polsce

Cała Polska, 22.02.2018

Nigdy nie ukrywaliśmy, że naszym „konikiem” i największą pasją są biegi terenowe, najlepiej ultra. Ale to nie znaczy, że nie doceniamy innych imprez stworzonych z pomysłem. Usiedliśmy niedawno w redakcyjnym gronie i wybraliśmy kilka, które szczególnie zwróciły naszą uwagę. Oto nasz TOP 5 polskich biegów w wyjątkowych miejscach! (fot. Sportografia)

VIII Bieg Na Szczyt Rondo 1

24 lutego 2018 r., Warszawa

Nasze zestawienie otwiera impreza, której już na pierwszy rzut oka wyjątkowo daleko od naszych trailowych korzeni. Dlaczego zatem postawiliśmy na bieganie po schodach w warszawskim biurowcu? Powody są trzy. Po pierwsze schody to jedna z niewielu jednostek treningowych, dzięki której miejscy „górale” mogą się przygotować do mozolnej wspinaczki podczas Biegu Ultra Granią Tatr czy Biegu Marduły. Co prawda Marcin Świerc mówi, że nic nie zastąpi porządnego treningu w naturze, ale my wychodzimy z założenia, że „jak się nie ma co się lubi, to się lubi, co się ma” i doceniamy Bieg na Szczyt Rondo 1 za stworzenie namiastki górskiego biegania w samym centrum Warszawy. Powód nr 2 to wpływ, jaki ma bieganie po betonowej klatce schodowej na… popularność trailu w Polsce. Znamy przynajmniej kilkoro białych kołnierzyków, którzy zaczynali od wbiegania na szczyt Rondo 1, nie mając wówczas pojęcia, że istnieje coś takiego jak biegi w terenie, a dziś spotykamy ich na trasach Łemkowyny, ZUK-a, Biegów w Szczawnicy itd. Trzeci powód to piękna idea charytatywna, która stoi za imprezą rozgrywaną w biurowcu przy warszawskim Rondzie ONZ – organizatorzy wspierają Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. W zeszłym roku Bieg na Szczyt Rondo 1 przyniósł Wioskom blisko 29 tys. zł! Co prawda limit 500 startujących w zawodach liczących 38 pięter i 836 schodów został już dawno wyczerpany, ale mamy nadzieję, że nasza rekomendacja przekona Was do zapisania się na Bieg na Szczyt Rondo 1 w 2019 r. Pakiet startowy się zmienia, ale jedno macie pewne –piękną panoramę Warszawy (pod warunkiem jednak, że po tak intensywnym wysiłku będziecie jeszcze widzieć na oczy!).

12-godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy

10 marca 2018 r., Kopalnia Soli Bochnia

Po wizycie na wysokości przenosimy się… pod ziemię na 12-godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy w Kopalni Soli „Bochnia”. Impreza rozgrywa się na głębokości 212 m pomiędzy szybami Sutoris i Campi, a trasa biegnie podłużnią August na pętli o długości 2420 m. W biegu startuje 65 czteroosobowych sztafet. W 2017 r. zwyciężyła ekipa KM Truchcik Łubianka w składzie: Bartosz Wiligarski, Damian Kłopotek, Leszek Marcinkiewicz, Łukasz Zimmer, którzy w 12 h pokonali dystans… 200,82 km! Co ciekawe, w przeszłości w Kopalni Bochnia startowali m.in. Kamil Leśniak i Marcin Świerc. Ich relację przeczytacie TUTAJ.

 

Wings for Life World Run Poznań

6 maja 2018 r., Poznań

W zestawieniu biegów rozgrywanych w wyjątkowych miejscach nie mogło zabraknąć polskiej edycji Wings for Life. WfL to ogólnoświatowa impreza charytatywna, o której na łamach magazynu ULTRA tak opowiadał nam w 2016 r. słynny austriacki ultramaratończyk Christian Schiester:

„Wings for Life to fantastyczny projekt! Nie chcę, żeby ktoś pomyślał, że to reklama, ale opowiem historię, która jest prawdziwa. Najlepszy przyjaciel szefa Red Bulla ma syna, który był czempionem sportów motorowych. Któregoś dnia syn miał wypadek i przerwał rdzeń kręgowy. Ten przyjaciel poprosił szefa o pomoc i zaczęli się wspólnie zastanawiać, co mogą zrobić. Z przerwanym rdzeniem jest ten problem, że żadne – nawet największe – pieniądze na tę chwilę nie potrafią pomoc. Szef Red Bulla postanowił więc zgrupować najlepszych specjalistów z całego świata i rozpocząć intensywne badania mające na celu odnalezienie sposobu, by ściągnąć tych wszystkich ludzi z wózków. I tak powstała impreza Wings for Life, z której całkowity zysk jest przeznaczany na badania nad wynalezieniem metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego. Jestem dumny, że mogę być jej ambasadorem!”

Wings for Life to chyba najbardziej nieprzewidywana impreza biegowa na świecie (no może poza Rzeźnikiem Enigmą), w której jest trasa, ale nie ma… mety. To znaczy jest, ale nigdy nie wiesz, kiedy się na niej znajdziesz. A to dlatego, że przez cały czas wyścigu meta nie znajduje się tradycyjnie przed tobą, lecz goni cię w postaci samochodu, który zrównując się z tobą, eliminuje cię z wyścigu. Edycję 2017 WfL zdominowali Polacy – Dominika Stelmach zwyciężając w Chile, pokonując przy okazji rekordowy wśród kobiet dystans 68,21 km, a Bartek Olszewski naraził się Włochom, pokonując po wspaniałej walce legendarnego Giorgio Calcaterrę i uzyskując fenomenalny rezultat 88,24 km! Polska edycja Wings for Life odbędzie się w tym roku tradycyjnie w Poznaniu.

 

 

VI Maraton Wigry

26 sierpnia 2018 r., Stary Folwark

Czwarty bieg (w chronologicznej kolejności) w naszym zestawieniu jest jednocześnie naszym faworytem. Ale nie mogło być inaczej, skoro w całości rozgrywa się w jednym z najpiękniejszych regionów Polski – po drogach i bezdrożach magicznej Suwalszczyzny. Maraton Wigry pojawia się tu jako jedyny bieg trailowy nie tylko ze względu na wyjątkowe otoczenie jeziora Wigry i klasztoru Kamedułów, ale przede wszystkim na wyjątkową formułę, odrobinę przypominającą nam maraton w Szampanii. Z tą różnicą, że we Francji na punktach obowiązkowe są bąbelki, a w Wigrach – babki ziemniaczane, soczewiaki, sękacze, mrowiska i inne specjały lokalnej kuchni. A jak komuś zachce się pić, czeka na niego tyle podpiwku, ile tylko zdoła wychylić.

Impreza w Wigierskim Parku Narodowym to zdaniem wielu uczestników „najsmaczniejszy maraton w Polsce, a może i na świecie”. Jeśli chcecie walczyć o „życiówki”, to nie jest miejsce dla was, ale jeśli się nie spieszycie, sześć punktów odżywczych, uginających się od smakołyków i roześmiani, pomocni wolontariusze sprawią, że zapamiętacie Maraton Wigry do końca życia! Jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości, czy w sierpniu jechać w góry czy nad morze, obejrzyjcie ten filmik i odpowidedź gotowa - jedźcie nad jezioro!

 

10K PARKING RELAY

styczeń 2019 r., Parking CH Arkadia

Na koniec naszego TOP 5 mamy dla Was 10k Parking Relay, czyli organizowaną od 5 lat sztafetę, w której biegamy po… płycie parkingu. To kolejna mało romantyczna – szczególnie z perspektywy biegaczy terenowych – propozycja, ale za to jaka zabawa! Każdy z pięciu uczestników drużynowego biegania ma do pokonania dwie kilometrowe pętle. W styczniu tego roku najlepsza okazała się drużyna Kalenji by Decathlon 1, której pokonanie 10 km na poziomie -1 Centrum Handlowego Arkadia w Warszawie zajęło 30 minut i 13 sekund. Pakiety na 10k Parking Relay rozchodzą się dość szybko, więc warto być czujnym przed zapisami na kolejną edycję na początku 2019 r.!   

 

*** 

W trakcie przeglądania kalendarza biegów, oprócz zaproponowanego TOP 5 naszą uwagę zwróciło jeszcze kilka imprez, rozgrywanych w ciekawych okolicznościach. Oto one:

RUNMAGEDDON ULTRA

4 maja 2018 r., Myślenice

Biegi przeszkodowe zyskują coraz większą rzeszę fanów. W tym sezonie pod szyldem Runmageddonu odbędzie się już kilkanaście imprez. M.in. trasa Runmageddon Ultra o długości 44 km! To nie jest zwykły ultramaraton, bo oprócz kolejnych kilometrów na twojej drodze co i rusz wyrastają przeszkody! Jest ich ponad 150, a limit na pokonanie całej trasy to 12 h.

Bieg Herosa – ekstremalne biegi po Pustyni Błędowskiej

12 maja 2018 r., Chechło

Na spragnionych południowych klimatów w maju czeka Pustynia Błędowska i kilka dystansów przygotowanych przez organizatorów – 9-godzinne ultra, bieg 3-godzinny i trasa 5 km.

SKYWAYRUN Rzeszów

12 maja 2018 r., pas startowy lotniska Rzeszów Jasionka

5 km nocą po pasie startowym lotniska – brzmi ciekawie, prawda?! Raz w roku podrzeszowskie lotnisko Jasionka udostępnia swój pas startowy i drogi kołowania 999 biegaczom. Organizator zaprasza również na lotniska, wojskowe w Mińsku Mazowieckim i gdańskie im. Lecha Wałęsy, a w planach ma bieganie po kolejnych polskich portach lotniczych.

IV Bieg na PKiN im. Stanisława Tyma o Puchar Prezydenta m.st. Warszawy

30 czerwca 2018 r., Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Czwarta edycja biegu na PKiN zapewne zgromadzi wielu śmiałków (w 2017 r. startowało prawie 300 osób), chcących wbiec jak Ryszard Ochudzki z kultowego filmu „Miś” na sam szczyt ikony komunistycznej architektury w Polsce. Podczas III edycji biegu 30 pięter najszybciej pokonał Piotr Łobodziński (w 3 min i 16 sek.), a wśród pań na tarasie widokowym pierwsza zameldowała się Sylwia Bondara z czasem 4 min 22 sek.

Marsz Śledzia

Sierpień 2018 r., Zatoka Pucka

Marsz Śledzia to impreza o charakterze rekreacyjnym z elementami ekstremalnymi. Na zawodników (limit miejsc wynosi 100) czeka 12-kilometrowa przeprawa przez wody Zatoki Puckiej, zajmująca 5-7 h. Trasa jest podzielona na cztery etapy i prowadzi po Rybitwiej Mieliźnie z Kuźnic do Rewy. Tak organizatorzy opisują jeden z etapów – Etap „Wiary”:

„Po kilkuset metrach brodzenia w wodzie tracimy kontakt z dnem. Wierzymy, że wróci, ale nic na to nie wskazuje. Sugerujemy dwie metody pokonania tego odcinka: „na cwaniaka” (uczestnik próbuje przepłynąć odcinek samodzielnie) oraz „dla strachliwych” lub „na robaczka” (uczestnicy łączą się w grupy, kolejno obejmując się nogami i odpychając wspólnie rękoma).

International Goral Marathon

26 sierpnia 2018 r., Istebna

Bieg przyjaźni trzech narodów: Słowacji, Czech i Polski prowadzi szlakami turystycznymi przez wszystkie trzy kraje. Oferowane trasy to: Minimaraton 6,8 km (217 m+), Półmaraton 26,6 km (833 m+), Maraton 50 km (1950 m+). Organizator „Športový Klub Polície Čadca” zaleca włączyć roaming w naładowanym telefonie.

Życiowa Dziesiątka

8 września 2018 r., Krynica-Zdrój

Podczas 9. Festiwalu Biegowego rozgrywany jest najszybszy bieg na 10 km w Polsce. A to dlatego, że trasa w całości prowadzi w dół – z Krynicy-Zdroju do Muszyny. Jeśli marzysz o nowej życiówce na dychę – niestety, nieoficjalnej – to jest to bieg dla ciebie!

Maraton Komandosa

24 listopada 2018 r., Lubliniec-Kokotek, Przystań Oblacka

Maraton jest skierowany do żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, ale mogą w nim wziąć udział cywile pod warunkiem, że zgodnie z regulaminem „wystartują w pełnym umundurowaniu polowym bądź ćwiczebnym (mundur z długim rękawem, buty krój wojskowy z wysokością cholewki powyżej kostki na całym obwodzie) z plecakiem (min. wymiary 45 x 30 cm) w kolorze ciemnym, najlepiej odpowiadającym umundurowaniu, o wadze 10 kg na całej trasie biegu. Zezwala się na zastosowanie dodatkowych cywilnych przedmiotów, tylko jeśli ich kształt i kolor odpowiadają mundurowi. Zezwala się na start w sortach mundurowych wojsk innych państw. O dopuszczeniu decyduje sędzia zawodów, którego decyzje są ostateczne.”

***

Zdjęcia: Materiały organizatorów