Aga Korpal to nie tylko świetna biegaczka, lecz także rewelacyjna organizatorka. Jak przystało na dobrą gospodynię, zanim pozwoliła biegaczom zmierzyć się z trasą Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego, najpierw ją sprawdziła. A przy okazji przetestowała minimalistyczny model S-lab od Salomona.
Konstrukcję S-labów charakteryzuje przede wszystkim ściśle opinająca stopę cholewka oraz dodatkowa, mocno dopasowana wewnętrzna cholewko-skarpeta. Jest tu też system szybkiego wiązania bez sznurowania. No i minimalna amortyzacja, która sprawia, że S-lab to nie jest but dla każdego. Bieżnik jest agresywny i wysoki, zbudowany z mocnej, wytrzymałej gumy, która świetnie trzyma się podłoża.
Buty testowałam na treningach na dystansach od 10 do 30 km, na podpoznańskich górkach w dni deszczowe i bezdeszczowe, a także w zimowych Karkonoszach podczas rekonesansu ZUK-a. Przebiegłam w S-labach w sumie ok. 300 km, po których widać małe ślady użycia – głównie ze względu na błoto. Brak za to widocznych ubytków w podeszwie.
S-lab to but bardzo lekki, minimalistyczny. Dzięki wewnętrznej cholewce „scala się” ze stopą. Na początku dystansu jest bardzo komfortowy, ale pod koniec 30-kilometrowego treningu stopa obija się o przednią część buta. Wtedy trzeba mocniej ścisnąć ją w cholewce. S-laby są dynamiczne i agresywne. Wymuszają bieganie na śródstopiu i motywują do dynamicznego biegu. Raczej nie nadają się dla osób z bardzo szeroką stopą. Ich naturalne środowisko to mokre i błotniste podłoże, ale świetnie dają sobie radę również na śniegu i na mokrej skale. Pełne walory S-labów można odczuć przy szybkim, dynamicznym bieganiu – mają w sobie moc! Do człapania zupełnie się nie nadają.
Zalety: waga; dynamiczna budowa; agresywny bieżnik; wewnętrzna cholewka, trzymająca stopę; minimalistyczny, ładny wygląd.
Wady: mały drop – trzeba przystosować mięśnie i ścięgna do biegania w tych butach; dość wąski przód cholewki; tylko dla zaawansowanych biegaczy i nie na każdy teren.
SALOMON S-LAB 6 SG
RZECZYWISTA WAGA (dla rozmiaru 39 1/3): 225 g
DROP: 4 mm
SZEROKOŚĆ (STOPA WĄSKA/SZEROKA): wąska i średnia, szeroką mogą obcierać
NA JAKI DYSTANS: dla biegacza, który nie jest przyzwyczajony do tak niskiego dropa – do 30 km; dla przyzwyczajonych – do 50 km
Buty do testów dostarczył: SKLEPBIEGOWY.com
Te(k)st: Agnieszka Korpal
Zdjęcie tytułowe: Robert Urbaniak /Bikelife.pl
Zdjęcia: Aleksandra Graff/SKLEPBIEGOWY.com