ASICS od lat 50. ma w ofercie buty do niemal każdej dyscypliny olimpijskiej. Później przez lata oczywiście, zgodnie z trendami i zapotrzebowaniem rynku, jedne dyscypliny były traktowane przez ASICS bardziej poważnie, inne – trochę po macoszemu. Było tak właśnie z butami terenowymi tej marki. Wiem, wiem nie jest to dyscyplina olimpijska, ale może przeczyta to ktoś ważny i w końcu się pojawi. W ostatnich latach jednak można zaobserwować wzmożone ruchy na trailowym rynku. Czyżby to oznaczało, że firma japońskiego wizjonera czuła pismo nosem i dla naszej dyscypliny nadchodzą złote lata? O tym przekonamy się za czas jakiś, a tym czasem na warsztat bierzemy GEL-TRABUCO 9.
Te(k)st: Jędrzej Maćkowski
Zdjęcia: Ania Lis
NAZWA: ASICS GEL-TRABUCO 9
RZECZYWISTA WAGA: 320 g. (44 rozmiar)
SZEROKOŚĆ: dla szerszych stóp
NA JAKI DYSTANS: na każdy dystans
RODZAJ NAWIERZCHNI: szutry, dykty leśne, kamienie, skały,
CENA: 599 zł
Pierwsze wrażenia z Gel-Trabuco 9?
Po otwarciu pudełka nie było wielkiego „wow!” Może dlatego, że do tej pory markę ASICS kojarzyłem z kolorami, odwagą w ich łączeniu, a tymczasem do mnie przyszły szare człapaki. (W ofercie są jednak dostępne również buty, gdzie traycyjne łączenie kolorów ASICSA występuje) Kolor, jak wiemy, jednak nie biega. Ale wspomniane „wow” pojawiło się dopiero po pierwszej przymiarce i kilku krokach jeszcze w domu. Znacie to uczucie, że zakładacie coś i czujecie, że będą dobrze leżały? To było właśnie to. Wyjątkowo wygodne i super lekkie, zapiętek idealny, a ostatnio miałem problemy z dociskaniem ścięgna Achillesa i jestem na to uwrażliwiony. Przestrzeń na stopę optymalna – luźno, ale nie za luźno. Fajne trzymanie w śródstopiu. Od razu widać, że są to buty na dłuższe wybiegania. Takie chciałem właśnie przetestować. A czego jeszcze od nich oczekiwałem? Nie za dużo... W zasadzie tego samego co wszyscy, którzy już mają trochę podniszczone kolana i wieczną nadwagę, ale wciąż w głowie pewne plany. Szukałem zatem dość dobrej amortyzacji, wygodnego buta na dłuższe dystanse. Podeszwy w miarę uniwersalnej. Takiej, co to i na błocie będzie dało się pobiegać, po kamieniach i szutrze. Buty specjalistyczne na dany teren to fajna sprawa, ale uniwersalny but to podstawa!
Im dalej tym lepiej…
Większe „wow” – miało natomiast miejsce w trakcie treningu i rosło z każdym kolejnym krokiem. Brzmi to jak laurka wystawiona temu modelowi, ale serio tak było. Dobra przyczepność w mieszanym terenie, wygoda, bardzo dobra amortyzacja – ASICS szczyci się użyciem specjalnych żelowych substancji w warstwie pod piętami i opatentowanej przez siebie ultralekkiej pianki w podeszwie środkowej buta. No i wzorowa stabilizacja stopy lekko uciekającej do wewnątrz, czyli nadpronatorów. Później, jak się doczytałem, faktycznie but z taką myślą został zaprojektowany, przy wykorzystaniu specjalnego systemu wsparcia DUOMAX™, będącego kombinacją dwóch pianek o zróżnicowanej gęstości, co dynamicznie i efektywnie wspiera łuk stopy.
Na jaki teren nadaje się Gel-Trabuco 9?
Tak jak już wspominałem, szukałem czegoś na teren mieszany, czyli w moim wypadku są to Góry Świętokrzyskie, gdzie trafimy zarówno na dużo śliskiego błota. Gdy było bardzo duże, bieżnik jednak potrafił się oblepić i gorzej trzymał podłoża. Bardzo pozytywnie natomiast odbieram but na mniejszym błocie i miękkim podłożu – tu wielokierunkowy bieżnik nadąża z usuwaniem zagarnianego podłoża. Dodatkowym plusem jest to, jak zachowuje się na kamieniach, których w mojej okolicy jest sporo. Są to najczęściej piaskowce, ale i śliskie, ostre granity. Na obu powierzchniach but trzyma się nad wyraz dobrze. I co ciekawe, nie czuć przez podeszwę za bardzo ich ostrych krawędzi, a jednocześnie czuć kontrolę nad terenem w którym biegamy. Bieżnik podeszwy nie jest przesadnie agresywny, więc i na szutrach czy asfaltowych dobiegówkach świetnie sobie daje radę. ASICS wykorzystuje w butach terenowych swoją zastrzeżoną mieszankę gumy ASICSGRIP™, która według zapewnień producenta, oprócz szerokiej terenowej uniwersalności, jest również bardzo wytrzymała. Być może doprowadzanie butów do idealnej czystości po każdym z biegów, wymywanie piasku, który gromadzi się w zagłębieniach i pracuje na zgięciach wpłynęłoby pozytywnie na poprawę wytrzymałości materiału. To może być rozwiązanie…
WADY:
• Po krótkim czasie użytkowania nie umiałem ich znaleźć. Przyglądałem się tylko bacznie siateczce, która ze względu na swoją przewiewność, chyba nie przepada za zaschniętym błotem. Po 300 km pojawiły się w tych miejscach drobne przetarcia.
ZALETY:
• niska waga
• dobre wsparcie dla nadpronatorów
• dobra amortyzacja
• dobre trzymanie w mieszanym terenie
• przewiewny
• sprytna, przydatna kieszonka na długie ale wygodne sznurówadła
Buty dostępne w sklepach: butyjana.pl, sklepbiegacza.pl, eobuwie.pl, asics.com