Suunto poszerzyło swoją gamę zegarków o nowy mały model - RACE S.
Te(k)st i zdjęcia: Jakub Brzóska
Co nowego?
- zmiana rozmiaru ekranu z 1,43 na 1,32 cala, wraz ze zmianą rozmiaru koperty z 49mm na 45mm,
- poprawiony czujnik tętna,
- nowy “przewodnik” po wzniesieniach w trakcie nawigacji,
- strzałki kierunkowe nie zajmują już całej powierzchni ekranu w trakcie nawigacji a jedynie małą dolną część(poza alertem który dalej zajmuje cały ekran),
- trzy nowe tarcze zegarka plus możliwość dodawania na nich swoich “podglądów”,
- nowy “ekran pauzy”, tzn. od teraz w trakcie pauzy możemy przeglądać wszystkie ekrany+widzimy ile dana pauza trwa,
- poprawiona responsywność interfejsu :) w modelu RACE nie było źle w moich odczuciach ale tutaj naprawdę jest bardzo płynnie,
- delikatnie zmieniony opór koronki do nawigacji,
- dostępny “jedynie” w wersji ze stali nierdzewnej i ze szkiełkiem gorilla glass,
-
produkowany w Finladnii(modele na rynek europejski).
ROZPAKOWANIE
Zegarek dostajemy w podłużnym pudełeczku. W środku standardowo znajdziemy kopertę zegarka, pasek, ładowarkę i papierologię. Samo opakowanie i pudełko przynajmniej mi się podoba i sprawia wrażenie że mamy do czynienia ze sporo droższym zegarkiem. Bardzo miły detal.
GPS
Zegarek jest wyposażony w wielozakresowy chip GPS i tak jak w przypadku starszego brata odczyty tempa i ślad są na bardzo wysokim poziomie i są jednymi z dokładniejszych wśród innych zegarków na rynku. Standardowo mamy do wyboru 3 tryby pracy “GPS” które różnią się dokładnością i ilością potrzebnej energii.
-osiągi(30 godzin) - najdokładniejszy, w modelu RACE było to 40 godzin
-wytrzymałość(40 godzin) - mniej dokładny, w modelu RACE było to 50 godzin
-wycieczka(120 godzin) - najmniej dokładny i najbardziej oszczędny
(Zegarek testowany był w trybie „osiągi”)
W bieganiu nie ma większej różnicy między modelem RACE a RACE S, natomiast poprawiono bolączkę poprzedniego modelu, a mianowicie pływanie w zbiornikach otwartych, teraz jest to na naprawdę przyzwoitym poziomie:
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA
Tutaj nastąpiła znaczna poprawa w stosunku do starszego modelu… teraz zegarek wychwytuje niskie tętno w spoczynku znacznie lepiej co przekłada się na bardziej dokładną detekcję drzemek. Jeśli chodzi o sport to jest bardzo dobrze. Zestawiałem RACE S z paskiem na klatkę w trakcie dwóch treningów:
-spokojnego biegu w którym średnie tętno wyszło idealnie takie samo:
-dłuższego biegu w trochę szybszym tempie, tutaj na początku zegarek miał “lekki” problem, ale to z mojej winy bo po prostu za lekko go zapiąłem, później było już sporo lepiej:
NOWOŚCI W OPROGRAMOWANIU
1. “Przewodnik po wzniesieniach”
Funkcja działa na wgranym kursie w trakcie nawigowania, najprościej rzecz ujmujać to funkcja która na ekranie zegarka wyświetla bieżący pobieg/podjazd/zbieg/zjazd. Wyświetlane statystyki to:
-które to wzniesienie z kolei
-długość
-przewyższenie
-nachylenie
Pokazuje się też kolorwy graf z profilem tego odcinka w kolorze odpowiadającym nachyleniu.
2. Nowe strzałki nawigacyjne, od teraz znacznik skrętu nie zasłania nam całej mapy, zamiast tego otrzymujemy powiadomienie na dolnej części ekranu
3. Nowy ekran pauzy - w trakcie pauzy na dole ekranu pojawia się stoper który zlicza czas przestoju, a w trakcie pauzy dalej możemy przeglądać inne ekrany w danej aktywności
4. Nowe tarcze zegarka wraz z możliwościa dodawaja do nich swoich widżetów
5. Możliwość ustawienia różnych trybów wyświetlania dla różnych sportów - na przykład: dla kolarstwa możemy ustawić aby ekran był włączony cały czas, a dla wędrówki tylko w trybie gestu.
BATERIA
Producent deklaruje następujące czasy pracy:
-tryb zegarka z cały czas włączonym ekranem i pomiarem tętna: 5 dni(bez treningów)
-tryb zegarka, ekran w trybie gestu, pomiar tętna, jedna godzina treningu w ciągu dnia: 7 dni
-tryb zegarkam ekran w trybie gestu, bez pomiaru tętna, bez treningów: 13 dni
-w trybie GPS osiągi: 30 godzin
-w trybie GPS wytrzymałość: 40 godzin
-w trybie GPS wycieczka: 120 godzin
Deklarowany czas pracy pokrywa się z tym co obserwowałem podczas użytkowania.
Niestety, jest to mniej niż tydzień jeśli nosimy go 24/7 + używamy go w trakcie treningów. Jednak coś za coś, zegarek jest smukły, lekki, nie czuć go na nadgarstku, ale ucierpiała na tym bateria, fizyki nie oszukamy
ŁĄCZNOŚĆ
Suunto RACE S , posiada bluetooth do łączności z aplikacją w telefonie, parowania akcesoriów np. pasków do tętna, a także WIFI przez które pobieramy mapy(niestety zegarek musi być wtedy podpięty do zasilania a sam wybór regionu mapy odbywa się w aplikacji). Warto dodać że mapy offline są darmowe.
PODSUMOWANIE
Suunto RACE S to fajne uzupełnienia gamy zegarków fińskiego producenta, który wypuszczał ostatnio jedynie sporo większe zegarki które nie każdemu odpowiadają. Zegarek czerpie garściami z większego modelu RACE, jednocześnie poprawiając kluczowe aspekty takie jak pomiar tętna i responsywność działania. W połączeniu z częstymi i przemyślanymi aktualizacjami Suunto obrało bardzo fajny kierunek i jest godne polecenia, a zwłaszcza w takiej cenie - 1499zł.