Spartathlon, Babia Góra, Ślęża, Gdańsk, Warszawa, Beskid... weekend na biegowo

Co weekend to emocje. Mimo już jesiennej aury weekend obfitował w kilka naprawdę ciekawych wydarzeń. Najpierw gorąca Grecja, chłodniejsza Babia Góra czy Ślęża oraz wietrzna Warszawa i Gdańsk.

Tekst: Grzegorz Bieniek

Zdjęcie główne: Dominika Rakszewska / Diablak Salco Sky Marathon

DIABLAK SALCO SKYMARATHON

Babia Góra ponownie gościła biegaczy górskich, niektóre nazwiska powinniście kojarzyć. W ramach tego wydarzenia odbyły się trzy biegi Diablak Skyrace, Diablak Skymarathon i Bieg Zachodzącego Słońca.

Vertical na Babią Górę wygrał Dominik Tabor (naz zdjęcu powyżej), który pokazał w ten sposób, że dwa niezbyt udane starty w Stanach Zjednoczonych były tylko i wyłącznie wypadkiem przy pracy. Wśród kobiet najlepsza okazała się najwybitniejsza nasza biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk-Tekieli (na zdjęciu poniżej), która o zaledwie 4 sekundy pokonała wielokrotną medalistkę Mistrzostw Polski Miśkę Witowską. (wideo z finiszu pod tym linkiem)

Coś nam mówi, że pani Justyna jeszcze nie raz dostarczy nam niesamowitych emocji w biegach górskich! Idźmy zatem dalej.

Diablak Skyrace pada łupem wracającej do dobrej formy po kontuzji Sylwii Kapusty-Szydłak. Wśród panów najlepszy okazał się Marcel Broj, który na ostatnim zbiegu do mety pokonał Kamila Leśniaka.

Najdłuższy dystans czyli Skymarathon 40 km +/-3000m to zwycięstwo „wiecznie młodego” Roberta Farona i Agnieszki Palczewskiej-Remiś.

Wszystkie wyniki

SPARTATHLON 2024

Spartahlon, czyli bieg na dystansie 246 km. Pierwsza edycja tego wydarzenia miała miejsce w 1983 r. Skąd pomysł akurat na taką trasę? Legenda głosi, że grecki posłaniec Filipidis w starożytnej Grecji miał pobiec z Aten do Sparty, aby prosić o pomoc przy bitwie pod Maratonem. Organizatorzy postanowili odwzorować tę trasę i tak o to mamy jeden z bardziej prestiżowych i wymagających ultramaratonów na świecie. W tym roku najlepszy okazał się dobrze znany w Polsce Grek Fotis Zisimopoulos, który całą trasę pokonał w czasie 20:18:43. Wśród pań najlepsza okazała się 32-letnia Finka Noora Honkala, uzyskując czas 24:25:08.

Najlepszym Polakiem był Rafał Woś (29:49:14)

Z ciekawostek. Grek Fotis Zisimopoulos dwukrotnie wygrywał Krynicką Setkę (2022 i 2023).

Wszystkie wyniki:

PÓŁMARATON GDAŃSKI

Wróćmy teraz do Polski, gdzie z bardzo dobrej strony w biegach ulicznych zaprezentowali się „nasi” eksportowi biegacze górscy. W niedzielę odbył się prestiżowy półmaraton w Gdańsku. Na tej nie do końca stricte płaskiej trasie najlepszy okazał się świeżo upieczony medalista Mistrzostw Polski w biegach ultra Florian Pyszel. Czas, jaki uzyskał to 1:07:36, co jest aktualnie jego nowy rekord życiowy. Wśród pań najlepsza była Ukrainka Khrystyna Bohomiahkova.

HMT VI BIEG O SKARB ŚREDZKI

Magdalena Bednarczyk, która nie tak dawno zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski Ultra również spróbowała swoich sił w szybkim biegu ulicznym. W Środzie Śląskiej na dystansie 10 km zajęła 2. miejsce (38:24). Wygrali: Emilia Romanowicz i Rafał Bardziński.

46. NATIONALE-NEDERLANDEN MARATON WARSZAWSKI

To jednak nie koniec! Dominika Stelmach, tegoroczna złota medalistka Ultra na Chudym Wawrzyńcu, bardzo dobrze czuję sią nadal na asfalcie. „Domi” przebiegała królewski dystans z czasem 2:42:57 który dały 5. miejsce wśród pań i 2. w kategorii wiekowej. Agnieszka Tatarek-Konik równie mocno zaprezentowała się w stolicy! Maraton Warszawski ukończyła z nowym rekordem życiowym (2:55:09). Dało to Adze 8. miejsce wśród kobiet i 3. miejsce w kategorii K30.

Maraton wygrał Węgier Levente Szemerei (2:10:43) i Ukrainka Olha Nyzhnyk (2:31:34).

ŚLĘŻAŃSKI FESTIWAL BIEGOWY

Wróćmy do biegów górskich i przenieśmy się na Świętą Górę Słowian, czyli Ślężę. W Sobótce odbyła się kolejna edycja Ślężańskiego Festiwalu Biegowego. Zabrało niestety w tym roku dystansu ultra, ale nie zabrakło emocji! Najlepszy na dystansie półmaratonu okazał się Paweł Czerniak, który o zaledwie 23 sekundy pokonał Bartłomieja Wojsława. Wśród pań triumfowała Karolina Sobczak-Pałaszewska.

Maraton wygrał Adam Stachowiak i Katarzyna Florek (która zajęła 4. miejsce open). Dyszka Padła łupem Bartosza Roskosza i Jolanty Janikowskiej.

Z ciekawostek. W tym roku organizatorzy wprowadzili również rywalizację Sztafet. Wystartowało dziewięć 3-osobowych ekip, a najlepsza okazała się drużyna „Skrobki team” w składzie Laura i Roman Skro bańscy i Eryk Latański.

BIEG BESKIDNIKA

Na koniec teleportujmy się do Beskiduu Niskiego, gdzie odbyła się IX. edycja Biegu Beskidnika. Organizator przygotował biegi na trzech dystansach. Najlepsi na dystansie 51 km okazali się Robert Wróblewski i Anna Skóra. Półmaraton wygrali Bartek Olbrych i Aleksandra Janik, a najkrótszy dystans (6 km) padł łupem Kacpra Bogdańskiego i Moniki Ogórek.