Maciek Skiba

Raport Strava 2023

06.01.2024

Każdy użytkownik Stravy przed końcem roku pewnie nie może doczekać się swojego “year in sports”, by zobaczyć, ile uzbierał kilometrów, godzin i metrów przewyższenia. Zbierające te wszystkie dane do kupy, Strava publikuje generalny raport aktywności, a dzięki tym milionom użytkowników serwisu, można zobaczyć jak zmieniają się trendy w światowym sporcie.

Zdjęcia: raport Strava

 

Do opracowania raportu posłużyły dane od ponad 120 milionów użytkowników Stravy ze 190 krajów zebrane od października 2022 do końca września 2023 roku. Dodatkowo przeprowadzono ponad 6 tysięcy ankiet - zarówno pośród sportowców używających apki oraz tych, którzy nie uploadują swojego wysiłku do serwisu z pomarańczowym logo.

Bieganie najbardziej popularnym sportem

Jeszcze kilka lat temu Strava była głównie kojarzona z kolarstwem, jednak przez ostatnie lata najwięcej treningów wrzucanych do serwisu to bieganie, a w porównaniu do poprzedniego okresu tych treningów biegowych przybyło o 4%. Na drugim miejscu jest kolarstwo/jazda na rowerze (ride), spacery i co nas najbardziej cieszy - trail running! W dziesiątce mamy jeszcze: gravel i mtb, wycieczki piesze, kolarstwo wirtualne, trening (workout), pływanie oraz jazdę na nartach*. 

W kategorii sportów terenowych najlepiej rozwija się jazda gravelem - aż 55% osób więcej uploadowało jazdę po bezdrożach niż przed rokiem. Biegania górskiego było więcej o 16%.

Popandemiczne kolarstwo również nie zwalnia. Osób, które zaksięgowało chociaż jeden 100-kilometrowy trening, przybyło o 5%. A elektryki? Takich treningów przybyło aż o 23% więcej z roku na rok.

* mowa tu o type treningu wgranego na Stravę. Niektórzy biegający w terenie na pewno klikają “run” zamiast “trail run”, a kolarze na szerszych oponach “ride” zamiast “mtb ride”.

Najbardziej popularny sprzęt w różnych segmentach. Fot. Strava

Starzy na rowerach, a młodsi biegają

Strava w raporcie używa nazw generacji dla poszczególnych grup wiekowych. I tak wyszło, że aż 69% reprezentantów Pokolenia Z (13-26 lat) w tym roku biegało. Po drugiej stronie są Boomerzy (58-76 lat) - tylko 29% wrzuciło do serwisu bieganie, a 63% jakąś przejażdżkę rowerem. Generacja X (42-57 lat): 51% przynajmniej raz pobiegało, a 60% zarowerowało, natomiast Milenialsi (27-41 lat) odwrotnie: 62% biegało, a połowa przejechała się rowerem.

Mediana tempa i dystansu na rowerze (górny wykres) oraz biegu (dolny wykres) wśród różnych grup. Fot. Strava

Treningowe zwyczaje i motywacje

Ponad połowa Milenialsów i Pokolenia Z ustawia sobie nowe cele na Stravie, 43% planuje jakieś zawody, a 41% umawia się tam ze znajomymi. Jeśli chodzi o pory treningowe tu też jest zależność. Połowa Boomerów trenuje w weekend przed 10 rano, a tylko 34% Pokolenia Z. Po 16:00 role się odwracają - wtedy swoje treningi księguje blisko połowa “Zetek”, a tylko 24% urodzonych w baby boomie. Z wiekiem zmieniają się też cele treningowe. Aż 31% więcej Stravowych Gen Z trenuje dla wyników sportowych niż ich odpowiedników w pokoleniu Milenialsów czy Gen X - ci uprawiają sport głównie dla zdrowia.

Jeśli chodzi o motywację, to dla połowy ankietowanych najwięcej jej czerpią od trenującej rodziny i znajomych, a najmniej? Okazuje się, że od celebrytów oraz influencerów i to nawet w grupie najmłodszych Stravowiczów. 

Co do treningów w grupie - to prawda. Wtedy najczęściej “dajemy w pałę”. Aż 83% biegających i 53% rowerujących przyznaje, że to właśnie w grupie najczęściej zbierają PRki (rekordy osobiste) na segmentach niż samemu. Ponad ¾ właścicieli zwierząt (podejrzewam, że głównie psów) stwierdziło, że to właśnie zwierzami pomagają im wyjść z domu, a każdy trening razem jest lepszy niż solo. 

Najczęściej uploadowanym sportem w grupie było… wioślarstwo, łyżwy, rolki i skitury.

Trzy najpopularniejsze segmenty biegowe w 2023 roku. Fot. Strava

Co nam przeszkadza?

Dla ponad ⅔ przepytanych największym problemem z wyjściem na trening był brak czasu spowodowany pracą. Mężczyźni na Stravie są o 13% bardziej skłonni niż kobiety do wymieniania obowiązków domowych jako przeszkody do trenowania, natomiast kobiety są o 9% bardziej niż mężczyźni zwracają uwagę na bezpieczeństwo miejsc, gdzie uprawiają sport.

Jeśli chodzi o zmiany klimatu, to 75% osób przyznało, że doświadczyło nieznośnego upału podczas aktywności, a 27% kiepskiej jakości powietrza.

Gdzie Stravowicze urlopują?

Chorwacja i Grecja stoją na czele krajów, gdzie wrzucane jest najwięcej aktywności podczas wyjazdów. Dalej Luksemburg oraz Austria i Szwajcaria, co nie dziwi ze względu na top dyscypliny uprawiane podczas wyjazdów zagranicznych.

Rodzaj dyscypliny najczęściej wrzucany z zagranicy. Fot. Strava

Okazuje się, że podczas wolnego czy generalnie wyjazdów poza swój stan lub kraj - wrzucane do serwisu treningi kolarskie są o 24% dłuższe od tych robionych w domu.

Najbardziej podobają się nam melodie, które już raz słyszeliśmy

Inżynier Mamoń oczywiście nie wywodził się z Pokolenia X, wypowiadając te znane słowa na pokładzie statku, jednak to głównie Gen X lubią słuchać ciągle tych samych utworów na treningach - aż 43% z nich, podczas gdy najmłodszych Gen Z to już tylko 27%.

A czego Stravowicze słuchają najwięcej? Rocka, późnej hip-hopu i muzyki pop.

Strava pochwaliła się jeszcze innymi liczbami, które robią wrażenie:

  • 10 miliardów aktywności wgranych do serwisu,
  • użytkownicy z ponad 190 krajów,
  • 40 milionów treningów wgrywanych każdego tygodnia,
  • ponad 30 milionów różnych segmentów,
  • ponad 3 tysiące pro sportowców zarejestrowanych,
  • ponad 10 miliardów kudosów (kciuków w górę) w 2023 roku,
  • ponad 10 milionów zdjęć i filmów wrzucanych do treningów każdego tygodnia.

Link do całego raportu znajdziecie tutaj.

A jeśli mowa o danych, ankietach i liczbach - cały czas można dołączyć do naszego Wielkiego Spisu Biegaczy i odebrać żywieniowy ebook z poradami Marty Naczyk!