Redakcja KR

Podsumowanie weekendu: Trail Alsace Grand Est by UTMB, Plesnivec Vertical, Beskidzki Topór i więcej

22.05.2024

Zamki we Francji, Park Narodowy Dunaj-Ipola, Góry Błękitne w Australii, Tatry Bielskie i Beskid Mały. Co łączy te wszystkie ciekawe miejsca? Sporo imprez biegowych, a jak biegi i to na dodatek górskie, to nie może zabraknąć podsumowania tego co się działo w ostatni weekend. Zapraszamy do lektury.

Trail Alsace Grand Est by UTMB – popis Dominika Tabora
Z czym wam się najbardziej kojarzy Alzacja? Pokaźnymi zamkami? Urokliwymi winnicami? Możliwe ale od teraz powinna nam się kojarzyć z fantastycznym zwycięstwem Dominika Tabora. Dystans 34km pokonał w imponującym czasie 2:20:34. 12 minut szybciej od rekordu trasy i 26 minut od drugiego zawodnika którym był Francuz Dorian Louvet! Dominikowi ewidentnie odpowiadają Francuskie klimaty, a to miejmy nadzieję dobry znak przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy, które za dwa tygodnie odbędą się w Annecy.
Podczas imprezy z bardzo dobrej strony pokazał się też Kamil Dąbrowski, który na dystansie 100 mil zajął 7 miejsce.
Wyniki:

Ultra Trail Australia by UTMB – Wysokie miejsce Michała Leśniaka
W Australii w majestatycznych Górach Błękitnych odbywało się kolejne wydarzenie z serii „by UTMB”. Na starcie stanęło kilka tysięcy biegaczy z całego świata, a wśród nich Michał Leśniak, który  setkę ukończył na dobrym 13 miejscu. Najlepszy okazał się Michael Dimuantes z Australii i Amerykanka Beth Mckenzie. Wracając na chwilę do Michała to był dla niego 4 start zagraniczny w tym roku i jak do tej pory zajmował 2 miejsce w Wietnamie, 14 miejsce w Chorwacji i 3 miejsce w Tajlandii.
Wyniki:

Ultra Trail Hungary – triumf Marcina Gwiżdża
Podobno Polak Węgier dwa bratanki. I faktycznie w trakcie zawodów w Parku Narodowym Dunaj – Ipola startujący w największej imprezie biegowej na Węgrzech, okazali się dla Polaka gościnni. Bieg na dystansie 84 km wygrał Marcin Gwiżdż. Pozostałe wyniki znajdziecie poniżej:

Wyniki:

Plesnivec Vertical – Śświetne występy naszych biegaczy!
W Tatrach Bielskich pierwszoplanowe role również odegrali nasi biegacze. W verticalu o długości 5 km najlepsza okazała się świeżo upieczona Mistrzyni Polski ze Szczawnicy Patrycja Stanek. Oby to przepalenie przed ME zaprocentowało. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Frączysta, a jej siostra Weronika 11. Panowie też pokazali się ze znakomitej strony! 2 miejsce padło łupem Marcina Rzeszótko, 5 był Andrzej Długosz, 6 lokatę wywalczył Michał Dudczak. 11 miejsce przypadło w udziale Piotrkowi Biernawskiemu.

„Bieg na Słowacji był krótki, a zarazem bardzo intensywny. Jak to często bywa na takich zawodach, na pierwszy rzut oka trasa wydaje się łatwa i przyjemna, ale nic z tych rzeczy. Przyjechałam z nastawieniem, aby się "zajechać" i tak też zrobiłam. Atmosfera była bardzo towarzyska, no i wiadomo zawsze fajnie wystartować w imprezie, w której jeszcze nie uczestniczyłam.”
Wyniki:

Beskidzki Topór
Była Australia, Francja, Węgry i Słowacja to teraz czas na Polskę i Beskid Mały, gdzie odbyła się 8 edycja Beskidzkiego Toporu. Jak co roku na starcie stanęło wielu mocnych Polskich biegaczy. Z ciekawszych wyników - na dystansie 25km triumfowali Iwona Januszyk i Dominik Grządziel, dla którego było to drugie z rzędu zwycięstwo w tej imprezie. Na dystansie Maratońskim wygrała Angelika Noga i Tomasz Skupień, który również był tu najszybszy w zeszłym roku.
Pozostałe wyniki znajdziecie poniżej:

Co prawda wyczyn Jakuba Ciechanowskiego nie miał miejsca w ten weekend, ale nie wypada o tym nie wspomnieć! Kuba nieoficjalnie pobił nowy rekord Głównego Szlaku Sudeckiego. Jeśli serwis FKT potwierdzi ten wynik to nowy rekord pokonania trasy bez supportu od teraz będzie wynosił 93 godz 51 min!
Długość GSS’a  wynosi 444km, a trasa przebiega między innymi przez: Góry Izerskie, Karkonosze, Góry Suche, Rudawy Janowickie, Góry Sowie, Masyw Śnieżnika, i Góry Opawskie.
Z ciekawostek oficjalny rekord trasy ze wsparciem należy do Rafała Bielawy i wynosi - 82 godz i 46 min.
To co kto następny w kolejce aby zmierzyć się z rekordami panów?