Redakcja KR

Podsumowanie biegowe weekendu - Półwysep Helski, Tatry, Beskid Mały, Pireneje, Masyw Monte Rosy...

18.06.2024

Półwysep Helski, Tatry, Beskid Mały, Pireneje, Masyw Monte Rosy, Beskid Sądecki – co łączy te wszystkie ciekawe miejsca? Ano starty Polaków podczas minionego weekendu.

Tekst: Grzegorz Bieniek

Tatra Fest - Matyssek demoluje przeciwników

zdjęcie: UltraLovers / Tatra Fest Bieg

„Gdy 4 lata temu, zaczynałem przygodę z bieganiem usłyszałem o tym biegu, to nie mogłem uwierzyć, że takie coś się odbywa i jak można biegać tyle kilometrów po górach. Teraz ustanawiam rekord trasy, zajmując pierwsze miejsce i walcząc przede wszystkim z samym sobą! Plan był bardziej ambitny, który konsekwentnie realizowałem do 50 km (tam miałem zaledwie 3 minuty straty do rozpiski na 7:55h). Pogoda niestety na więcej mi nie pozwoliła – ostatnie 19 km w słońcu i parujących dolinach dały efekt biegania w saunie. Dodać do tego tysiące turystów na wąskich ścieżkach… nie ma się co tłumaczyć – plan czasowy niezrealizowany :). Czy będzie 850 ITRA? Rok temu na 1,5 km krótszej trasie z czasem o ponad minutę wolniejszym Tomek dostał 846 ITRA, jest zatem szansa na przebicie tej granicy (te 1,5 km zajęły mi dokładnie 6 min).” – Karol Matyssek.

Karol zdeklasował tego dnia swoich rywali pojawiając się na mecie tego 65 km biegu liczącego 5 tyś. metrów przewyższenia po 8 godzinach 28 minutach i 10 sekundach. Kolejny zawodnik za nim 38 min później. Był to Kamil Borowski. Podium zamknął niemal kolejne 30 min później Robert Faron.

Wśród pań rywalizacja była dużo bardziej wyrównana. Wygrała Agnieszka Sierżęga, a kolejno na metę wpadały Agata Toporkiewicz i Wielechowska (tu w wynikach nie możemy odnaleźć imienia).

Na najkrótszym dystansie (12 km) najlepsi okazali się: Radosław Nowocin i Patrycja Rożdżyńska. Dystans 25 km padł łupem Dominika Ciepieli i Natalii Barosz.

Wszystkie wyniki

Monte Rosa Sky Maratohon - najtrudniejsza edycja od lat

zdjęcie: FB Monte Rosa Sky Maratohon

W Włoszech, a dokładniej z miasteczka Alagna, startuje co roku Monte Rosa Sky Marathon. Uczestnicy mają do pokonania 35 km. Biegną do najwyżej położonego Schroniska w Europie Rifugio Regina Margherita (4554 m n.p.m.) Wracają w przeciwnym kierunku, dokładnie po tej samej trasie. Bieg odbywa się w parach za względów bezpieczeństwa. Natomiast w tym roku ze względu na trudne warunki atmosferyczne organizatorzy przenieśli bieg z soboty na niedzielę. Na starcie mogliśmy zobaczyć dwie Polskie pary: Janka Elantkowskiego i Kamila Gałdyna, którzy zajęli 26. miejsce oraz Daniel Krasulak i Hubert Wierzbicki, którzy uplasowali się na 83. miejscu. Triumfowały dwa Włoskie duety Tadei Pivk & William Boffelli i Martina Valmassoi & Giuditta Turini.

Dzień wcześniej odbył się vertical, który wygrał dobrze nam znany Szwajcar Roberto Delorenzi i Włoszka Maria Dimitra Theocharis. Sam Delorenzi startował też w biegu głównym, gdzie zajął trzecie miejsce wraz ze swoim kolegą, wklejając naszemu najszybszemu zespołowi ponad godzinę. To jednak żadna ujma!

Wyniki Verticala

Wyniki Monte Rosa Sky Marathon

Górski Bieg Frassatiego - Beskid Mały

Ula Paprocka na mecie, zdjęcie: FB Górski Bieg Frassatiego

Wróćmy na polskie podwórko. Przenieśmy się do Międzybrodzia Bialskiego. Pięknie położone Jezioro Międzybrodzkie, Czupiel, Magurka, Przegibek i inne ciekawe miejsca czekały na uczestników Górskiego Biegu Frassatiego. Najszybciej z trasą liczącą 22 km +/-1120 m rozprawili się Daniel Dulski i Urszula Paprocka.

Więcej o Uli i Danielu Żuchowskim przeczytacie w najnowszym magazynie Ultra.

Wyniki

Bieg Wierchami - Beskid Sądecki

zdjęcie: materiały organizatora

Beskid Sądecki był areną zmagań kolejnego interesującego wydarzenia, a mianowicie Biegu Wierchami. Na starcie mogliśmy zobaczyć między innymi medalistę Mistrzostw Polski Bartosza Gorczycę. Na najdłuższym dystansie, czyli 65 km o ciekawie brzmiącej nazwie Basior najszybciej na mecie pojawili się Słowaczka Kristina Hanecakva i Patryk Klag. 30 km najszybciej pokonali Janusz Syrowy i Natalia Tomasiak.

Kilka słów od Natalii: „Lokalny, ale bardzo fajny bieg. Tego typu imprezy mają swój klimat… góralska kapela, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym na mecie. Jeśli chodzi o trasę, to jest poprowadzona bardzo malowniczymi szlakami, ale przy okazji można było się zmęczyć na stromym podejściu pod Niemcową. Pomimo że druga część trasy to właściwie tylko zbieg, to jest on trudny i w kilku miejscach nóżka mi uciekała. Przy okazji samego biegu w piekącym słońcu przypomniałam sobie jak bardzo mój organizm nie toleruje upałów i jak mocno się męczę w takich warunkach witaj lato!”.

Pozostałe wyniki

Border to Hel - sztafeta Wiżajny - Hel

zdjęcie: Małgorzata Tomik

Border To Hel – to bardzo ciekawa impreza biegowa, o której więcej wam opowie jedna z uczestniczek Małgorzata Tomik.

„Border To Hel to niepowtarzalny event, wyścig 6-osobowych teamów. W ubiegłym roku 16 drużyn ścigało się na linii Świnoujście – Hel. Tym razem po raz pierwszy ścigaliśmy się trasą Wiżajny – Hel, czyli od granicy wschodniej. Sztafeta to niepowtarzalne wyzwanie, od drużyn zależy, na ile zmian podzielą trasę, jaką obiorą taktykę, stosując się do reguł gry: minimum 2 dziewczyny w zespole, zawsze 1 osoba biegnie, 1 jedzie na rowerze. Reszta teamu przemieszcza się camperem do kolejnego punktu zmiany sztafety. Trasa BTH liczyła 466 km. Wspólnymi siłami, pracując na maksa pokonaliśmy ją w 33 h i 7 min. Zmiany są bardzo wymagające. Żeby utrzymać najszybsze możliwe tempo biegniemy w parze niekończące się interwały 1-2 km, nie ma odpoczynku, kiedy skończysz interwał osoba z pary zmienia Cię w biegu – a Ty wskakujesz na rower. W tym wyzwaniu warto być i szybkim, i wytrzymałym, i być kierowcą (campera), I dobrze czuć się na rowerze. Kolosalne znaczenie ma też logistyka i sprawność oraz współpraca teamu. Daliśmy z siebie wszystko i kończymy na 2. miejscu, jako pierwszy zespół polski. Team work na maksa!"

Skład teamu NOMADS: Oswald Rodrigo Perreira, Bartek Ziemski, Michał Orzeł, Andrzej Baranowski, Kinga Kwiatkowska, Małgorzata Tomik.

Najlepszy okazał team z Wielkiej Brytanii „Your Friendly Runners”, gdzie z ciekawostek „najwolniejsza” zawodniczka maraton biega w 2 godziny 50 minut!

Trail 100 Andorra by UTMB – Powrót Francios DHaene.

zdjęcie: FB Trail 100 Andorra by UTMB

No koniec przenieśmy się do Andory, gdzie odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu by UTMB. Trail 100 Andorra – czyli bardzo wymagające trasy i sporo mocnych nazwisk na listach startowych. Triumfowali między innymi: Zachary Garner i Katharina Hartmuth (107 km) & Louis Dumas i Ariadna Fens (21 km). Wspomniany trzykrotny triumfator UTMB François D’haene na najdłuższym dystansie był piąty. Wywiad z Franciszkiem znajdziecie w Magazynie ULTRA#52.

Wszystkie wyniki