Jak mawiają najstarsi górale „Wiosna zaczyna się w Szczawnicy”. Ruszyły zapisy na 12 edycję Pieniny ULTRA TRAIL. Dlaczego warto pobiec w jednym z najbadziej znanych festiwali biegowych w Polsce? Co czeka tych, którzy zdecydują się wystartować!
Data: 25-27.04.2025
Gdzie: Pieniny / Szczawnica
Dystanse: od 5 km -133 km
Dla kogo: od początkujących biegaczy do wytrwanych ultrasów i elitę biegaczy górskich.
Dlaczego warto przyjechać na Pieniny Ultra Trail?
Widokowe trasy. Pieniny to malownicze pasma górskie, które przyciągają miłośników przyrody i przygody. Czas PUT to koniec kwietnia czyli początek wiosny. Możemy się więc spodziewać całego przekroju pogody od śniegu, deszczy i palącego słońca. Przysłowiowy kwiecień plecień….ale komu to przeszkadza? Statystyki mówią same za siebie - na pewno nie biegaczom.
Z roku na rok na Pieniny Ultra Trail przyjeżdża coraz wiecej zawodników z Polski i z zagranicy. Przyjeżdżają ścigać się nie tylko po super widokowych Pieninach, ale również, by uczestniczyć w pierwszym wielkim wiosennym festiwalu biegowym w tej części Europy.
Na zawodników czeka trzy dni biegania. W piątek zacząć mogą od przepalenia płuc na Verticalu na Lubań, a w sobotę w starcie sprawdzić się jak przepracowali zimę na głównych dystansach. W niedzielę natomiast wielu zawodników przychodzi kibicować w startach dzieci. To już powoli zaczyna stawać się tradycją. Nie musisz wystawiać swojego zawodnika, ale przy okazji tzw. „Shake out run” - z najlepszymi zawodnikami, pojawić się w Parku Zdrojowym i dopingować przyszłemu pokoleniu biegaczy.
W sumie zawodnicy do wyboru mają aż dziesięć tras o różnym stopniu trudności, skrojonych dla każdego biegacza:
Mini PUT – zawody przełajowe dla dzieci od 3 – 9 lat oraz młodzieży od 10-17 lat
Palenica Trail 5 km – eliminacje do MŚ, przewyższenie: +310 m/-310 m
Lubań Vertical 6,5 km – eliminacje do MŚ, przewyższenie: +920 m/-90 m
Hardy Rolling 11 km, przewyższenie: +530 m/-660 m
Chyża Durbaszka 20 km – eliminacje do MŚ, przewyższenie: +910 m/-1050 m
Żwawe Wierchy 34 km, przewyższenie: +1600 m/-1600 m
Wielka Prehyba 44 km – eliminacje do MŚ, przewyższenie: +2060 m/-2060 m
Dziki Groń 65 km, przewyższenie: +3200 m/-3200 m
Niepokorny Mnich 96 km, przewyższenie: +4940 m/-4940 m
Pieniny Ultra Trail 133 km – nowa trasa, przewyższenie: +6155 m/-6215 m
133 km? Czy to nie jest pomyłka?
Do tej pory najdłuższym dystansem imprezy był kultowy Niepokorny Mnich - bieg wchodzący w skład naszej Korony Polskich Ultramaratonów. Czy na naszych oczach rodzi się kolejna legenda? Dobrze przeczytaliście. To nie pomyłka. W tym roku PUT rusza z nową ultra trasą, która biegnie przez Pieniny Spiskie i Jezioro Czorsztyńskie z dotychczasowymi odcinkami w Beskidzie Sądeckim i Małych Pieninach. Start w piątek 25.04.24 o godzinie 20:00 na Zaporze Wodnej w Niedzicy. Trasa poprowadzona jest przez, przez Łapsze Niżne, Kacwin, przeł. Nad Łapszanką, Łapsze Wyżne, Grandeus, Dursztyn, Żar, Frydman i dalej przez Hubę. Szlakiem czerwonym zawodnicy dotrą do Lubania i na 60 km wbiegną na trasę Niepokornego Mnicha, prowadzącą do Szczawnicy.
Co jeszcze czeka nas w Szczawnicy?
Kwalifikacje na Mistrzostwa Świata w biegach górskich.
To tu biega czołówka polskiego trialu, to tu do tej pory odbyły się dwa razy łącznie Mistrzostwa Polski w biegach górskich. W tym roku pewne jest to, że to tu poznamy też zawodników, którzy będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata w biegach górskich w Hiszpanii, we wrześniu 2025. Będzie się działo. Na pięciu trasach spośród 10 dostępnych rozegrane zostaną starty o mistrzowski medal w biegach górskich. Przypomnijmy w zeszłym roku podwójny Mistrzem Polski na dystansie Vertical i Wielka Prehyba został Dominik Tabor, a z kobiet czwarty raz z rzędu na dystansie Short Trail złoto zgarnęła Martyna Młynarczyk. To tu ścigają się najszybsi biegacze. To tu na naszych oczach pisze się historia.
Zarezerwuj datę 25-27.04 i przyjedź w Pieniny po przygodę!