Redakcja KR

Pasta jajeczna - bez jaj

16.04.2022

A może jeszcze coś byś zjadł lub zjadła? Ile razy słyszycie to w trakcie świąt Wielkanocnych? No i oczywiście musowo musi być to coś z jajkiem. My jednak idąc na przekór poprosilismy dietetyk Martę Naczyk, by zaproponowała jakiś świąteczny przepis bez jaj. Łapcie pyszną pastę ze strączków! Generalnie strączki są dobre nie tylko na święta!

przepis  i zdjęcia Marta Naczyk

Na początek, aby było jasne: nie ma nic złego w jajkach! :) Jajka, jak wszystko stosowane w umiarze, mogą być cennym dodatkiem do diety. Są dobrym źródłem białka, lecytyny, luteiny, żelaza czy chociażby witaminy B12. Jedno jest pewne: na pewno nie zabraknie ich na polskich stołach w Wielkanocny poranek. Przychodzę natomiast nie tyle co z alternatywą (dla osób na diecie wegańskiej owszem), ale UROZMAICENIEM Waszego świątecznego talerza. Moją misją jest, aby zachęcić Was do spożycia warzyw strączkowych niezależnie od tego czy jecie produkty odzwierzęce czy nie. Wszystko z uwagi na ich prozdrowotne działanie i nie tylko – mogą też wspierać Was w osiąganiu celów sylwetkowych. Dlaczego strączki są super? Oprócz tego, że są świetnym źródłem roślinnego białka, zawierają również spore ilości błonnika, który reguluje pracę jelit i gwarantuje uczucie sytości na dłużej. Dodatkowo zawierają witaminy z grupy B, żelazo oraz magnez. Mogą pomóc Wam zadbać o poziom cholesterolu a co kluczowe: częściowe zastąpienie białka zwierzęcego roślinnym ma udowodnione działanie prewencyjne chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 i otyłości. Niezależnie czy jesz mięso czy nie, strączki staraj się spożywać minimum 2 razy w tygodniu. A dlaczego by tego nie zrobić przy Wielkonocnym stole, gdzie króluje biała kiełbasa i jaja? :) A więc do dzieła!

 

Pasta bezjajeczna ze strączków

Wartość odżywcza samej pasty: 634 kcal, węglowodany: 53 g, białko: 36g, tłuszcze: 35g

Składniki:

Tofu - 1 x opakowanie (180g)
Ciecierzyca z puszki/słoika – 1 x szklanka (180g)
Oliwa z oliwek 2 x łyżki
Płatki drożdżowe nieaktywne 2 x łyżki
Musztarda – 1 łyżeczki
Sól czarna kala namak
Sól, pieprz czarny świeżo mielony
Kurkuma – do koloru

Dodatki:

- chleb żytni razowy
- czerwona papryka, ogórki, pomidorki, rzodkiewka (tego nie żałujcie!)
- szczypiorek/kiełki

Przygotowanie:

Pokruszone tofu blendujemy razem z ciecierzycą (może być sama ciecierzyca, tofu opcjonalnie wędzone) oraz niewielką ilością wody i oliwą (może być też olej lniany). Dodajemy przyprawy: kurkumy dodaj tyle, aby nadać koloru, czarna sól kala namak nadaje jajecznego aromatu, możesz ją pominąć to tylko dodatek smakowy. Płatki drożdżowe nieaktywne również, one nadają serowo-orzechowo aromatu. Pastę podajemy z pieczywem i świeżymi warzywami - koniecznie na wierzch kiełki bądź szczypiorek.