Nie trzeba być Sherlockiem Holmesem, aby zauważyć, że świat polskiego ultra jest niezwykle bogaty. Nie ma nudy, gdy jakiś bieg wypada, w jego miejsce pojawiają się nowe. Ultrasów można spotkać praktycznie wszędzie. Klasycznie w Bieszczadach, Tatrach czy Karkonoszach, ale ultra to nie tylko nasze piękne góry. Dłuższe trailowe bieganie jest również na Pomorzu, Mazowszu, Wielkopolsce czy Podlasiu. W tych rejonach też można na ultradystansie uzbierać sporą ilość przewyższeń.
Zdjęcia: Piotr Dymus
Kiedy w 2017 r. opublikowaliśmy artykuł o Koronie Polskich Ultramaratonów, wiedzieliśmy, że to będzie dla was inspiracja i garstka zapaleńców zmierzy się ze wszystkimi biegami z korony. Bardzo nas cieszy, że nasza wspólna zabawa w kolekcjonowanie biegów podoba się z roku na rok coraz większej grupie biegowych świrów. Na dziś grono pełnoprawnych zdobywców Korony Polskich Ultramaratonów liczy 66 osób, w tym, co nas bardzo cieszy, też kilka ultrasek.
Wytypowaliśmy do zabawy 10, naszym zdaniem, najbardziej oddających ducha ultra biegów. Uwierzcie, że wybór był trudny, bo część startów, które nie znalazły się na liście, naprawdę była bliska naszym sercom i nogom. Żelazna dycha trzymała się sztywniutko przez kilka lat, wyznaczając plany startowe naprawdę sporej grupie biegaczy. Kilka lat temu z puli wypadł Maraton Karkonoski ‒ na jego miejsce wskoczyła Zamieć 24h Bieg na Skrzyczne. Chyba jakoś pechowa okazała się ta zamiana. Ale jak wiemy świat, tym bardziej biegowy, nie lubi próżni. Czas wybrać godnego następcę.
Tak jak wspominaliśmy, to zawsze są trudne decyzje. Zapytaliśmy naszych prenumeratorów, bo bardzo cenimy ich zdanie jako naszych stałych czytelników ‒ tu pojawiły się naprawdę fajne propozycje, ale Korona to z założenia 10 biegów i możemy dodać tylko jeden. Niezmiennie przyświecają nam cztery główne aspekty, którymi kierujemy się w nominacji: znaczący wpływ na środowisko ultra, świetna atmosfera, szczególnie wyróżniający się na tle innych i rozgrywający się w wyjątkowym miejscu.
Zerkamy też na mapę i widzimy, że ultra to nie tylko góry. Ogromne wrażanie na nas robi ekipa Fundacji Białystok Biega i organizowany przez nią Bison Ultra-Trail®.
Witamy w Koronie Polskich Ultramaratonów Bison Ultra-Trail® 100
Start: Supraśl godz. 3:00 (sobota), dystans: 106 km, przewyższenie: +/- 1257 m
Wyjątkowe miejsce. Z roku na rok rosnąca frekwencja może oznaczać tylko jedno. Lubicie wracać w okolice Supraśla. Puszcza Knyszyńska oferuje ok. 1000 km oznakowanych szlaków, bardzo często poprzez pagórki, stoki, doliny i strumienie. Prawda, że to idealny teren na trailowe bieganie?
Znaczący wpływ na środowisko ultra, nie tylko na terenie Podlasia, Bison ma już od pierwszej edycji w 2020 r., kiedy gdzie na listach startowych koronnej setki gościnność podlaskich mieszkańców sprawdzali zawodnicy min. z Wrocławia, Warszawy, Gdyni, Krakowa czy Szczecina. Nie zapominajmy, że Fundacja Białystok Biega organizuje jeszcze kilka innych imprez, promując zdrowy styl życia. Możemy wraz z nimi przebiec Białystok Półmaraton, pościgać się na rowerach w Bison MTB i wziąć udział w wielu biegach dla dzieci.
O wyjątkowej atmosferze Bisona krążą już nie tylko miejskie legendy. Wyjątkowa ekipa wolontariuszy i organizatorów pod wodzą dyrektora biegu Grzegorza Kuczyńskiego zadba o każdego, bez wyjątku, niczym najlepszy ojciec. Ale nie byłoby to możliwe bez całej zaangażowanej ekipy Fundacji Białystok Biega. Szczerze powiemy, przeczytaliśmy ostatnio cały internet i na temat Bisona mamy same pozytywne komentarze, wszyscy, którzy byli, chcą wrócić, ci, co jeszcze nie byli, chcą przyjechać. Czas wybrać się do Supraśla i przekonać, na czym polega ten fenomen.
A z ciekawostek, Bison Ultra-Trail® w 2024 roku został uhonorowany III miejscem w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Podlaskiego.
Zapiszcie datę przyszłorocznej edycji Bison Ultra-Trail®: 4‒5 października 2025.