Redakcja KR

NOWY BIEGOWY PROJEKT NA MAPIE POLSKI - ULTRAPODKARPACIE

04.04.2025

ULTRAPODKARPACIE, czyli cykl biegów w ramach Podkarpackiego Festiwalu Sportowego, zadebiutuje już za dwa miesiące w Rzeszowie. Na biegaczy czeka szeroki wachlarz wyzwań: od tytułowego ultra z Łańcuta do Rzeszowa (około 63 km), Maraton Podkarpacki czy Półmaraton Podkarpacki po charytatywne Biegi Kolorowej Skarpetki na dystansach 10 km, 5 km i 3 km po asfalcie. Dla tych, którzy wolą maszerować, odbędzie się też Grand Prix Podkarpacia Nordic Walking. Organizatorzy zapewniają, że każdy znajdzie coś dla siebie. 

DYSTANSE:

  • ULTRAMARATON 65 km
  • MARATON PODKARPACKI 42 km
  • POLMARATON PODKARPACKI 21 km

DATA: 31.05.25

GDZIE: RZESZÓW

Paweł Hanulak, założyciel PODIUM i główny organizator: „Będziemy dążyć do tego, aby festiwal z roku na rok budował swoją pozycję na mapie sportowych wydarzeń w Polsce. Chcemy gościć zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Stworzyć przestrzeń do tego, żeby jedni przyciągali drugich, drudzy inspirowali trzecich. I tak dalej. Chcemy stworzyć efekt śnieżnej kuli, która będzie napędzała do działania każdego ‒ niezależnie od wieku, statusu czy swojej pasji”.

Profesjonalizm i pasja – ambasadorowie festiwalu

Festiwal to nie tylko możliwość rywalizacji, lecz także okazja do spotkania z biegaczami, którzy pasjonują się sportem na najwyższym poziomie. Wydarzenie wspierają ambasadorzy z absolutnej czołówki kraju jeśli chodzi o trailowe biegi: Sylwia Kapusta-Szydłak (w tym roku zdążyła pobić już rekord trasy na Grand Prix Krakowa oraz wygrała Baran Trail Race), Paulina Tracz (medalistka MP), Karolina Mroczek (zwyciężczyni DFBG 240 km), Filip Walecki (aka Filip na 21. biegu) ‒ pierwszy ultramaratończyk z zespołem Downa w Polsce i Europie, który udowadnia, że nie tylko ta impreza, lecz sport jest dla każdego. 

fot. PODIUM - trasa biegu

W ekipie ambasadorów są również postaci nieco bardziej doświadczone jak Stanisław Siwiec (czołówka kraju w swojej kategorii wiekowej w biegach ultra) oraz Izabela Zatorska-Pleskacz, medalistka mistrzostw świata i Europy w biegach górskich. Warto podkreślić, że już w pierwszej edycji UltraPodkarpacia budżet nagród finansowych dla najlepszych zawodników wyniesie ponad 10 000 zł, a dodatkowo nagradzani będą też najlepsi uczestnicy w swoich kategoriach wiekowych.

Malownicza trasa UltraPodkarpacia

Trasy UltraPodkarpacia, oprócz wyzwania będą także ucztą dla biegowego oka. Uczestnicy pobiegną przez malownicze łąki, lasy, miasteczka i urokliwe wioski, a ostatnie kilometry poprowadzą przez rzeszowskie bulwary i rynek oraz jego klimatyczne alejki. Jakub Klus, jeden z organizatorów tras zapewnia: „Mimo że okoliczne tereny miasta ciężko porównywać np. z Bieszczadami w kontekście przewyższeń, to uczestnicy trochę się powspinają i narzekać na nudę nie będą”. 

Bieg Kolorowej Skarpetki – pasja może zmienić życie innym

W ramach festiwalu w niedzielę (1 czerwca) odbędą się również Biegi Kolorowej Skarpetki organizowane przez Fundację Szansa 21., która działa na rzecz osób z zespołem Downa. Charytatywne biegi i piknik sportowy dla rodzin to doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu wraz z bliskimi. Połączymy zdrową rywalizację z celem charytatywnym, wnosząc do festiwalu nie tylko emocje, ale i wartości społeczne.

Rzeszów zasługuje na taką imprezę

Stolica Podkarpacia i znany jako stolica innowacji Rzeszów zasługuje na imprezę o takim rozmachu. Festiwal nie tylko wzbogaci miasto o nową, dynamiczną ofertę sportową, lecz również przyciągnie turystów i wypromuje region na mapie Polski. Impreza będzie też doskonałą okazją do integracji organizatorów innych wydarzeń sportowych w regionie, z których ofertą będzie można się zapoznać na specjalnej strefie expo.  Oprócz biegów odbędą się też inne wydarzenia takie jak Nightskating, czyli nocny przejazd rolkowy ulicami miasta, turniej szachowy, a wydarzeniem promującym imprezę będzie prelekcja legendarnego himalaisty Krzysztofa Wielickiego oraz pasjonatki gór i biegów górskich Ani Malisiewicz (apetyt.na.gory na Instagramie) 20 maja w Hotelu Prezydenckim. Podczas piątkowej ceremonii otwarcia odbędzie się konferencja z faworytami sobotnich biegów, a reszta uczestników będzie mogła naładować węglowodany podczas wspólnego pasta party.

fot. PODIUM - trasa biegu

Kult kibicowania – wspólne przeżywanie emocji

„Chcemy zaangażować lokalną społeczność do kibicowania nie tylko zawodnikom walczącym o najwyższe trofea, ale także tym, którzy przekraczają własne granice. Gdyby udało się w sposób medialny uchwycić emocje zawodników podczas biegania i pokonywania swoich ograniczeń, biegi mogłyby rywalizować z popularnością z piłką nożną. Angażując ludzi i przygotowując dla nich specjalne strefy kibica, będziemy próbować w chociaż najmniejszy sposób to osiągnąć”, mówi Piotr Wójtowicz z ekipy PODIUM.

KAŻDY MA SWOJE PODIUM

„Festiwal ma stworzyć przestrzeń, w której każdy znajdzie coś dla siebie – od biegów ultra, stoiska promujące inne sporty, turnieje w takich dyscyplinach jak szachy po charytatywne wydarzenia. Zależy nam, aby Podkarpacki Festiwal Sportowy nie tylko stanowił wyzwanie, lecz także inspirował do działania innych i promował zdrowy styl życia. Wyzwaniem jest oczywiście też organizacja takiej imprezy ‒ zawieszamy sobie poprzeczkę bardzo wysoko i zrobimy wszystko, żeby uczestnicy wrócili do swoich domu zmęczeni, ale zadowoleni. Wrócili z wielkimi uśmiechami na twarzy i planami odwiedzenia nas w kolejnych edycjach, które mają już swój zarys”, kończy Paweł Hanulak.

Kliknij tutaj, by się zapisać!