Wiecie gdzie w Polsce łamią się najlepsze fale? Na wschód od latarni morskiej we Władysławowie i to właśnie tam ponownie zmierzy się międzynarodowa grupa zawodników biorąca udział w Cold waves by Porsche. Tym razem zmagania w Bałtyku odbędą się pod hasłem “We The Wave”, które nawiązuje do surferskiej społeczności i łączącej ich pasji.
zdjęcia: Krzysztof Jędrzejak
Co jest najtrudniejsze w zimowym surfingu? Największym utrudnieniem będzie niewątpliwie temperatura wody, która w tym czasie wynosi zazwyczaj ok 1-2℃. Wymaga to od surferów przygotowania odpowiedniej odzieży w postaci ciepłych pianek, butów i rękawic, które zapobiegają wychłodzeniu organizmu. Ponieważ to pogoda determinuje możliwość rozpoczęcia zawodów, planowana data startu Cold waves by Porsche będzie znana dopiero na 5-7 dni przed startem, a oficjalne potwierdzenie nastąpi 2-3 dni wcześniej. Najlepsze okno pogodowe szykuje się między 6 a 20 marca.
Co łączy biegi górskie i surfing?
Na pierwszy rzut oka niezbyt wiele. My spoglądamy rzewnie w stronę gór, Oni w stronę morza. Jest jednak coś, czym obie dyscypliny mogą się pochwalić jako wspólnym mianownikiem - wyjątkowa społeczność i łamanie stereotypów. No bo "Kto to widział, by biegać po górach?" jest tak samo często powtarzane przez przypadkowych gapiów jak - "Kto to widział, by surfować zimą?" I to właśnie ten czynnik ludzki to wspólny element. Do obu dyscyplin lgną ludzie szanujący naturę, dobrą zabawę na świeżym powietrzu, mający specyficzny luz w podejściu do życia i niebojący się wychodzić poza strefę komfortu i utarte schematy. Hawajsie „Shaka” - popularne pozdrowienie surferów, widoczne jest również w górach. Wystarczy zajrzeć w jakąkolwiek galerię fotografii z biegów górskich. Z wielu zdjęć zawodnicy wysyłają ten przekaz w świat „cześć”, „witaj”, „wyluzuj”, „zwolij”.
Jako ultra społeczność biegaczy górskich zazdrościmy surferom tak mocnego partnera jakim jest Porsche, które wspiera zarówno profesjonalistów, jak i co ważne początkujących zawodników. Zachęca do tego, żeby pielęgnować pasję, bez której łapanie kolejnych fal nie byłoby możliwe lub byłoby dużo bardziej niż tylko czynnik pogodowy utrudnione.
„Surfing nad polskim morzem bywa kapryśny. Odpowiednie fale potrafią pojawić się znienacka, a czasami nie ma ich przez kilka tygodni. Wszystko zależy od kierunku i siły wiatru. W Bałtyku najczęściej surfuje się na falach wiatrowych, ale zdarzają się też momenty, które zbliżone są do tych na oceanie, kiedy do wybrzeża dociera czysty rozkołys i nie ma wiatru. Fale mają wtedy odpowiednią moc, są bardzo równe i idealnie nadają się do surfowania” - mówi Krzysztof Jędrzejak, surfer, fotograf i konsultant ds. organizacyjnych Cold waves by Porsche.
„Surfing w klasycznym, letnim wydaniu jest jednym z najpopularniejszych sportów wodnych. Natomiast cold water surfing pozostawał do tej pory niszą, o której istnieniu wiedziało niewiele osób. Tym bardziej cieszymy się, że po zeszłorocznej edycji Cold waves by Porsche mamy możliwość zorganizowania zawodów po raz drugi” - dodaje Wojciech Grzegorski, dyrektor marki Porsche w Polsce.
Jak zatem widać nisze w sportach, to może być coś atrakcyjnego, coś wyróżniającego, coś czego wiele osób chciałoby spróbować, a boi się zrobić ten pierwszy krok. Stąd na stronie poświęconej biegom górskim i outdorowi, chcemy Was zachęcić do kibicowania zawodnikom. Warto poznać tych szalonych ludzi, bo mimo że Oni bardziej kochają morze, to wysyłają równie pozytywny vibe, co my zdobywając na mapie kolejne poziomice.
Po więcej informacji na temat zawodów zapraszamy na stronę www.coldwaves.pl oraz na profil @coldwaves_byporsche na Instagramie.
Honorowy Patronat Burmistrza Władysławowa
Honorowy Patronat Starosty Powiatu Puckiego
Patronat Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni
Partner merytoryczny: Polski Związek Surfingu
Partnerzy: Baltic Surf Scapes, Surf Stolica, Gonga Surf, FCS, Biuro projektowe LANGE & LANGE
Photo: Krzysztof Jędrzejak
Bohaterowie: Ian Fontaine, Alys Barton, Gearoid McDaid, Adam Warchoł
Agencja: DDB Warszawa