Redakcja KR

Canfranc Pirineos - znamy trasy mistrzostwa świata w Biegach Górskich w Hiszpanii 2025

08.10.2024

Dokładnie 365 dni przed rozpoczęciem mistrzostw świata w Biegach Górskich (World Mountain and Trail Running Championship), komitet organizacyjny wydarzenia zaprezentował trasy na jakich ścigać będą się zawodnicy MŚ. Przypomnijmy zawody odbędą się w Hiszpańskim Confranc w Pirenejach (Aragonia) w dniach 25-28 września 2025 r.

zdjęcia: Yhabril/ConfrancConfranc

 
Kto stoi za organizacją mistrzostw świata w biegach górskich w Hiszpanii?
 
Organizacja w dużej mierze będzie oparta na doświadczeniu, odbywającej się tam co roku imprezie biegowej ConfrancConfranc, wchodzącej w cykl Pucharu Świata Valsir. Trasy tych zawodów charakteryzują się dużymi stromiznami oraz trudnym technicznym terenem. Uznawane są one nawet za najbardziej alpejskie ściganie w Europie. Zawodnicy tereny te określają "biegowym rajem na ziemi, mimo że tak naprawdę jest to biegowe piekło." Każdy szanujący się hiszpański góral w trakcie biegowej kariery, musi ten wyścig zaliczyć.
 
Wszystkie pięć mistrzowskich tras z wyjątkiem Verticala rozpoczną się i zakończą tuż przed zabytkowym dworcem kolejowym w miasteczku Canfranc. Jest to kultowe miejsce dla turystów zamierzających zwiedzać Pireneje. Z ciekawostek dworzec ten określany jest "Tytanikiem w górach". Budynek ma imponujące rozmiary: 241 metrów długości, 12 metrów szerokości, 365 okien – po jednym na każdy dzień roku – i 75 drzwi z każdej strony. Aktualnie jest luksusowym hotelem.
 
 
Jak wyglądać będą trasy mistrzostw świata w biegach górskich w Pirenejach?
 
Chcąc zapoznać się z profilami i mapami niżej opisanych tras - wejdź na stronę organizatora biegu. W tym tekście w skrócie znajdziesz ich charakterystykę. Vertical wyniesie 6,5 km i 986 metrów przewyższenia. Co gdyby uśrednić dałoby ok 14% nachylenie podbiegu. Prawda jest jednak taka, że będzie ono fragmentami sięgało prawie 40%
 
 
Wyścig Mountain Classic to 15 km rozgrywany na dwóch pętlach: pierwsza 8 i druga 7 km. Łączne przewyższenie na tym dystansie to 820 m. Zawodnicy i zawodniczki w kategorii U20 zakończą zmagania po pierwszej pętli, która ma 400 metrów przewyższenia.
 
Wyścig na dystansie Short Trail będzie repliką klasycznego maratonu Confranc, bardzo wymagającej trasy. Cztery strome wspinaczki. Wystarczy spojrzeć długość trasy i ilość przewyższeń, by wiedzieć, że nie będą to zwykłe zawody. Dystans wyniesie łącznie 44,5 km długości i 3700 m przewyższeń. Podbiegi na górujące nad okolicą szczyty Moleta i Larraca to bardzo strome trasy z licznymi trawersami. Podobnie jak i zbieg do mety z Collado Estiviellas. Słynie on ze 122 zakrętów i jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej widowiskowych fragmentów na trasie.
 
 
Dystans Long Trail, czyli dystans ultra rozegrany zostanie na dystansie 82 km (D+ 5700 m) będzie w znacznej cześci pokrywał się z krótszym dystansem, a jego dalsza część poprowadzona zostanie po francuskich Pirenejach, zahaczając o urokliwe jeziora Las d’Ayous, by finalnie znów wrócić do Hiszpanii. O skali trudności tej trasy niech świadczy fakt, że już na pierwszych 5 km, zawodnicy będą musieli pokonać ponad 1300 m wspinaczki.
 
Są to zatem bardzo wymagające trasy, stąd kwalifikacje jakie zdobyć musi przyszła polska kadra na to wydarzenie też wymagały zmianie jeśli chodzi o te do których byliśmy przyzwyczajeni w ostatnich dwóch latach. Tu przedstawiamy zasady klasyfikacji.