Redakcja KR

63 km na cześć 63 dni powstania

Warszawa, 23.01.2017

Gmina Wieliszew to bardzo rozbiegana okolica. Być może część z Was mogła już o tym przeczytać w 2. numerze dwumiesięcznika Trail. Biegacze mogą rywalizować na różnych trasach w ramach cosezonowych biegów trailowych (Wieliszewski Crossing), w biegu 24-godzinnym, a także w biegu ultra, organizowanym od 2014 roku Ultramaratonie Powstańca.

Ten ostatni, organizowany na przełomie lipca i sierpnia, to forma uczczenia powstania warszawskiego, którego tragiczne wydarzenia (tutaj możecie przeczytać nieco więcej na ten temat) rozgrywały się również na terenie gminy. Jak piszą organizatorzy, edukacja historyczna jest istotna dla Wieliszewa. W gminie organizowane są spotkania z kombatantami, powstaje również wiele inicjatyw, które mają uczyć historii nie tylko kraju, lecz także tej bardziej lokalnej.

W 2017 roku, w 72. rocznicę wybuchu powstania na wymagającej, 63-kilometrowej trasie (właśnie tyle dni trwało powstanie warszawskie) indywidualnie lub w sztafetach (od dwóch do siedmiu osób) zawodnicy będą musieli przebyć szlak „kuriera powstańczego” i zaliczyć kolejne punkty kontrolne oraz punkty zmian, związane z historycznym szlakiem Polski Walczącej. Na każdym z nich uczestnicy zbierają pieczątki.

Sebastian Mamaj, uczestnik edycji 2016, podzielił się z nami wrażeniami po ubiegłorocznym starcie:

„Są ludzie ze zmysłem organizacyjnym, którzy potrafią za kwotę porównywalną do wpisowego na bieg po osiedlu zrobić najlepszą imprezę biegową, w jakiej brałem udział. Ekipa Ultramaratonu Powstańca w Wieliszewie zorganizowała bieg, w którym absolutnie nie brakowało niczego dzięki postanowieniu na nogi całej gminy. Nie dość, że otrzymaliśmy punkty z wodą w wyznaczonych miejscach, to ludzie ze wsi przygotowali dla nas różnego rodzaju spontaniczne punkty z wodą z cytryną/miętą/miodem, sok winogronowy, sernik, ciasto marchewkowe, murzynka itd. Miałem wrażenie, że jestem na konkursie wypieków, gdzie z każdym przebytym kilometrem otrzymam kolejne ciasto do posmakowania. Nigdy nie zapomnę tej imprezy właśnie za ilość pozytywnej energii. Nawet panowie, którzy czcili niedzielę ognistą w okolicach kościoła, dopingowali na tyle mocno, że dostawało się dodatkowego zastrzyku energii”.

Trasa Ultramaratonu Powstańca

Punkty kontrolne i zmian obsługiwane są przez żołnierzy z 32.Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera z Olszewnicy Starej.

 

Nieco danych:

Termin: 30 lipca 2017
Trasa: 63 km
Zapisy: otwarte, link tu
Wpisowe: 35 zł (w przypadku sztafety każdy zawodnik ponosi tę samą opłatę)
Limit czasowy: 10 godzin

Przydatne linki: strona biegu w serwisie Kingrunnerstrona www Ultramaratonu Powstańca, wydarzenie na Facebooku, fanpage biegu.

 

Zdjęcia: materiały organizatora